Wykluczenie informacyjne -przeciwdziałanie

  • 080605_2050_MK590530_v01 Wykluczenie informacyjne -przeciwdziałanie
  • PROBLEM:_ Jak nie zostać wykluczonym?
  • SŁOWA KLUCZE: _społeczeństwo informacyjne_wykluczenie informacyjne_umiejętności komputerowe
  • ODBIORCA: ZP społeczeństwo informacyjne

CYTAT:  „Specjalnie przygotowany program przewiduje naukę obsługi komputera od podstaw, dlatego nawet osoby, które wcześniej nie miały żadnego kontaktu z komputerami, po takim kursie potrafią sprawnie się nim posługiwać. Zapoznają się z działaniem programów do edycji tekstu oraz obsługą poczty elektronicznej i internetu.

Dlaczego warto przyjść na taki kurs?
 Powodów jest wiele, ale te najbardziej istotne to przede wszystkim możliwość taniego i szybkiego kontaktu z rodziną, która coraz częściej pracuje i układa sobie życie za granicą, a dzięki umiejętnościom korzystania z poczty elektronicznej i różnego rodzaju komunikatorów można być cały czas w kontakcie z najbliższymi dzięki, czemu rozłąka nie jest aż tak bolesna. Wiele osób zapytanych czym jest dla nich internet odpowiada, że jest to „skarbnica informacji”, zatem dzięki internetowi można także realizować swoje pasje i hobby, wyszukując interesujących wiadomości.

(…) Dlatego też obserwując coraz większe zainteresowanie kursami komputerowymi osób, które już zakończyły swoją karierę zawodową, bądź jeszcze pracują, ale lepiej czują się w gronie seniorów (średnia wieku uczestników kursu Komputerowa Akademia Trzeciego Wieku wynosi około 65-70 lat) nawiązaliśmy rozmowy z Gliwickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w sprawie otworzenia w przyszłości klub komputerowego dla seniorów. Mamy nadzieję, że taka inicjatywa spotka się z dużym, zainteresowaniem i zmobilizuje wiele osób do wznowienia swojej aktywności i chęci korzystania z nowości technologicznych, jakie dziś są na wyciągnięcie ręki.”

ŹRÓDŁO:  Komputerowa Akademia Trzeciego Wieku. http://www.ipnet.pl/Komputerowa-Akademia-Trzeciego-Wieku            2008.06.05      12:50

KOMENTARZ do problemu:

Budowa społeczeństwa informacyjnego niesie ze sobą nie tylko szanse ale i zagrożenia, tworząc różnice społeczne między osobami predestynowanymi (również z racji swego wykształcenia) do korzystania z nowych technologii i mediów a resztą, która tych umiejętności i wiedzy nie posiada. Ponieważ SI obejmuje wszystkie aspekty życia społecznego a nawet osobistego każdego z nas (m.in. politkę, gospodarkę, zdrowie, pracę, kulturę i oświatę), należy te różnice zminimalizować. Jak? Przede wszystkim wszyscy muszą być przygotowani do korzystania z podstawowych urządzeń i ich zastosowań, chodzi głównie o komputer. „Analfabeci” komputerowi zagrożeni są bezrobociem lub wykonywaniem najprostszych prac fizycznych. Ale nie jest to jedyne zagrożenie dla tej grupy społecznej. Nie będą mogli oni korzystać z ułatwień życia w nowoczesnym społeczeństwie, jak chociażby możliwości wyszukiwania potrzebnych informacji, korzystania z możliwości dokształcania się w formie e-learningu, e-zdrowia, e-banków, dostępu do wirtualnych przychodni, bibliotek, muzeów itp. lub chociażby kontaktu z innymi ludźmi (także będących za granicą) w dogodnym dla siebie czasie i miejscu. Polepszenie jakości życia powinno być głównym powodem zdobywania umiejętności komputerowych bez względu na wiek, a zwłaszcza ludzie w wieku emerytalnym (po 65 roku życia) są najbardziej narażeni na wykluczenie informacyjne.

Firma UPC przeprowadziła bezpłatne kursy w ośmiu miastach w Polsce, w Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Szczecinie i Wrocławiu. Patronat nad akcją objął ruch Forum 50+ Seniorzy XXI wieku skupiający 17 organizacji pozarządowych (http://www.internet.senior.pl/153,0,Kursy-komputerowe-dla-emerytow,200.html)

Równie ważna jest inicjatywa gliwickiej Szkoły Komputerowej IMPULS, która zorganizowała Komputerową Akademię Trzeciego Wieku. Jest on skierowany właśnie dla tej grupy wiekowej, która w sposób nieskrępowany będzie mogła nabyć podstawowe umiejętności posługiwania się komputerem. Oczywiście upowszechnianie technik telekomunikacyjnych i informatycznych nie spowoduje, że natychmiast staniemy się SI, ale od czegoś trzeba zacząć…

patrz również:
http://www.okn.edu.pl/seniorzy/index.html
http://www.akademiaeseniora.pl/index.php?option=com_
content&task=view&id=48&Itemid=35

http://www.arrupe.org/pl/wiadomosci/w/329,
zakonczyl-sie-kurs-komputerowy-dla-emerytow.html
http://www.kursykomputerowe.pl/kursy.promocyjne.php

AUTOR: Maria Kamińska  kaminska.maria@onet.eu

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.