Wsparcie dla organizacji zewnętrznych

2006-12-17 09:36_TW480302_v01 Fundusze  Unijne_ FS_charakterystyka

SŁOWA KLUCZE: _ FS_ochrona środowiska naturalnego_ do 2006 _  współfinansowanie 85%_ pomoc doradcz 100%

TEMAT: _   Charakterystyka Funduszy Spójności

PROBLEM: _ Jak wykorzystać FS dla własnej organizacji?

ODBIORCA: _ NO_ wsparcie zewnętrzne NO

 

CYTAT:

„              Fundusz jest instrumentem polityki spójności gospodarczej i społecznej. Współfinansuje projekty z dziedziny środowiska naturalnego oraz sieci transeuropejskich w zakresie infrastruktury transportu. Przyczynia się do zapewnienia równowagi gospodarczej i społecznej krajów członkowskich, między innymi w celu spełnienia kryteriów konwergencji określonych w art. 104 Traktatu o ustanowieniu Wspólnoty Europejskiej.

Fundusz Spójności finansuje działania o zasięgu krajowym, a nie regionalnym, jak to ma miejsce w przypadku funduszy strukturalnych. Początkowo wsparcie dla wybranych państw Wspólnoty zaplanowano na lata 1993-99, jednak na szczycie Unii Europejskiej w Berlinie postanowiono przedłużyć funkcjonowanie Funduszu do 2006 roku.

Środki finansowe Funduszu Spójności są przeznaczone dla państw członkowskich, w których produkt narodowy brutto (PNB) na głowę jednego mieszkańca jest niższy niż 90% średniej unijnej oraz w których opracowany został program spełnienia kryteriów konwergencji ustalonych w art. 104 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

Projekty finansowane z Funduszu Spójności muszą być zgodne z postanowieniami Traktatów, przyjętymi instrumentami oraz politykami wspólnotowymi, a przede wszystkim polityką ochrony środowiska, transportową, w dziedzinie sieci transeuropejskich, polityką konkurencji oraz polityką zamówień publicznych.

Finansowanie przedsięwzięć z Funduszu Spójności opiera się na zasadzie współfinansowania. Projekty inwestycyjne ubiegające się o dofinansowanie mogą otrzymać maksymalnie 85 % środków. Strona polska musi zagwarantować pozostałe finansowanie, z jednego lub kilku źródeł. W ramach jednego projektu nie można korzystać jednocześnie z Funduszu Spójności oraz funduszy strukturalnych. Pomoc doradcza może być finansowana ze środków Funduszu Spójności w 100%.

Fundusz Spójności działa w Polsce w oparciu o Strategię wykorzystania Funduszu Spójności..”

 

ŹRÓDŁO : http://www.delpol.pl/download/fundusz/

 

KOMENTARZ do problemu:_ FS umożliwia finansowanie zewnętrznego wsparcia organizacji. Auaktualić wiedzę na temat FS w danym okresie.

AUTOR: Paweł Kaliński

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.