Telepraca nowy sposób pracy-nowy sposób myślenia.

070308_2025_MK750525_v01 _Telepraca nowy sposób pracy-nowy sposób myślenia.

TEMAT: _ Wyzwania współczesności_ globalne społeczeństwo informacyjne_ telepraca

PROBLEM: _Telepraca nowy sposób pracy-nowy sposób myślenia.

SŁOWA KLUCZE:_ rewolucja informatyczna_ wyzwania współczesności_ globalne społeczeństwo informacyjne_ zmieniający się rynek pracy_ elastyczne formy zatrudnienia_ telepraca 

ODBIORCA:_ Zespoły Projektowe-komórki ds. szkoleń

CYTAT: _ Według szacunkowych danych, w 2003 r. w Polsce brakowało 70 tys. pracowników        z obszaru IT  i e-biznesu (samych specjalistów sieciowych blisko 7 tys.). Trzeba pamiętać oczywiście, że kluczem do zatrudnienia w tym sektorze jest przede wszystkim szeroka wiedza, poparta umiejętnościami praktycznymi, a nie jedynie dyplom tej czy innej uczelni (chociaż i on jest przydatny).

Prawdziwym hitem może okazać się jednak telepraca. W dobie globalizacji życia społecznego, ale przede wszystkim gospodarczego, w okresie podbojów Internetu i w czasie nazywanym przez naukowców erą informacyjną miejsce, przestrzeń nabierają innego znaczenia. Miejsce pracy również. I tutaj tkwi sedno telepracy, która w potocznym rozumieniu sprowadza się do pracy wykonywanej poza biurem lub w domu, przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Biorąc pod uwagę korzyści wynikające ze stosowania telepracy dla pracodawców – mniejsze nakłady na przygotowanie i utrzymanie stanowiska pracy, umożliwienie wykonywania pracy bez zakłóceń, nieproduktywnych spotkań, umożliwienie pracownikom dogodnych dla nich rozwiązań organizacji pracy, eliminację kosztów przejazdu pracownika czy wreszcie zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska – nie powinien dziwić fakt coraz większej popularności tej formy aktywności zawodowej. W USA telepraca stanowi około 20% rynku pracy. W Indiach kilka milionów osób pracuje                   z wykorzystaniem Internetu, wspierając w ten sposób zachodnie firmy (głównie z USA). W krajach Unii Europejskiej telepracą trudni się 10 mln osób – najwięcej w Skandynawii i krajach Beneluksu. Według badań przeprowadzonych w 18 krajach Europy przez The Institute for Employment Studies do końca obecnej dekady na Starym Kontynencie będzie przeszło 27 mln telepracowników…..”

ŹRÓDŁO : _ RAPORT: RYNEK PRACY W POLSCE I UNII EUROPEJSKIEJ_ Wydanie V, poszerzone i uaktualnione_

Autorzy. T. Pomianek, A.Rozmus, B.Przywara, M.Bienia, M.Czyżewska_ opublikowano: 6 lutego 2006 14:02,

http://portal.wsiz.edu.pl/strona.aspx?id=1088,/ 2007-03-04 12:10/

 

KOMENTARZ do problemu:_ Proces tworzenia się cywilizacji informacyjnej postępuje nieuchronnie w skali globalnej. W dobie społeczeństwa informacyjnego powstają nowe możliwości świadczenia pracy, takie jak telepraca, która staje się ważnym oraz zauważalnym elementem rewolucji informacyjnej. W warunkach globalnej konkurencyjności elastyczne formy zatrudniania oraz elastyczne zarządzanie czasem pozwala organizacjom[1] sprostać wymogom rynku i aktywnie w nim uczestniczyć.

Uważam, iż telepraca pomimo pewnych zagrożeń i obaw stanie się czynnikiem, który pozytywnie zmieni nasze życie. Telepraca jest nie tylko szansą dla osób niepełnosprawnych i dla kobiet, które obok obowiązków macierzyńskich mogą realizować się zawodowo, jest także szansą dla każdego        z nas. Telepraca to nie tylko nowy sposób pracy, ale również nowy sposób myślenia.  

AUTOR:  Maria Kaczor  ariam@poczta.onet.pl


[1] Organizacja rozumiana w znaczeniu szerokim: administracja publiczna, organizacje pozarządowe, wszystkie podmioty działalności gospodarczej.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.