Parasol ochronny menedżera

Parasol ochronny menedżera

Administracja publiczna nazywa to w swoim żargonie „dupochronkami”. Może nie najbardziej elegancko, ale komunikatywnie. Chodzi o parasol ochronny, o podkładki, dokumenty, które w sytuacji pojawienia się określonych zarzutów, pozwolą je odeprzeć. Każdy urzędnik tworzy je samodzielnie, we własnym interesie.  Administracja- jako grupa zawodowa – wyspecjalizowała się w tworzeniu tego typu parasola ochronnego. Pomimo tego, że warunki jej  działania nie są ani szczególnie skomplikowane, ani bardzo dynamiczne.

Czy w tak ekstremalnych warunkach działania, jak ma to miejsce w przypadku menedżera, możliwe jest tworzenie czegoś w rodzaju parasola ochronnego? 

 

Menadżer ponosi odpowiedzialność za efekty. Jeśli nie są zgodne z oczekiwaniami  zarządu, akcjonariuszy, kierownictwa –  przedmiotem oceny stają się decyzje menedżera. Decyzje podejmowane zazwyczaj  w warunkach dynamicznych zmian, niepowtarzalnych, skomplikowanych okoliczności.

Dobry menedżer to taki, który podejmuje optymalne decyzje. Aby je móc podejmować trzeba dysponować nie tylko odpowiednimi kompetencjami, ale aktualną wiedzą, odpowiednimi informacjami, niezbędnymi przesłankami. Czyli dysponować odpowiednim systemem informacyjnym.

Parasol ochronny dla menedżera to możliwość wykazania optymalnego charakteru podjętych decyzji. Posiadać parasol ochronny – to dysponować systemem odnoszącym jego decyzje do stanu wiedzy, jaką organizacja dysponowała w momencie ich podejmowania. W interesie organizacji i osobistym – każdego menedżera – jest posiadanie takiego systemu.

Nie da się go zredukować do informatycznego automatu. Aplikacje informatyczne są tylko narzędziami. Sednem systemu informacyjnego są infobrokerzy. Z jednej strony – jako outsourcingowi usługodawcy, z drugiej – jako menedżerowie procesów informacyjnych – wewnątrz organizacji. Część kompetencji infobrokerskich – jest wspólna, ale Infobroker i Infobroker systemowy (Menedżer Procesów Informacyjnych) to nie to samo.

Współczesny menedżer kreujący świadomie własną ścieżkę kariery zawodowej uwzględnia w niej moduł informacyjny. Tworzą go wiedza oraz umiejętności umożliwiające nadzorowanie procesów informacyjnych oraz współpracę ze służbami infobrokerskimi. Treści niniejszego kursu tworzą moduł informacyjny współczesnego menedżera. Moduł, o którym słusznie się mówi, że to on tworzy parasol ochronny menedżera.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.