Oszczędzanie po nowemu – eliminacja powtórzeń

 PROBLEM:/potocznie/Co będziemy mieli z tego, że zaczniemy zapisywać i porządkować notatki, których potem szukamy w nieskończoność?

PROBLEM:/mniej potocznie/ Jakie korzyści BIZNESOWE oraz społeczne, ważkie w RELACJACH MIĘDZYLUDZKICH możemy osiągnąć poprzez respektowanie reguły komunikacyjnej standaryzowania zapisów rezultatów pracy intelektualnej naszego zespołu?

 2011-12- 15  1715 _AGBR 05_03_ KWANT_działania_ organizacja_ optymalizacja działań

TEMAT:  Dziedziny organizacji poza optymalizacją czasu

CYTAT: „Jednym z warunków optymalizacji działań powtarzalnych jest minimalizacja zasobów przeznaczanych na ich sfinalizowanie. Jest to wartość deklarowana przez wszystkie organizacje, a często ujmowana w programy oszczędnościowe. Tym zasobem może być czas. Co oznacza oszczędność czasu w omawianym przez nas przypadku?

Oznacza to, że np. czas przeznaczony na wykonanie operacji tego samego typu powinien być krótszy w operacjach następujących po pierwszej z nich. I tak przygotowanie produktu finalnego w postaci np. raportu o działaniach podejmowanych przez organizację określoną jako konkurencyjną w czasie t2  powinien być krótszy niż w czasie t1. Zbieranie informacji o konkurencyjnej organizacji jest działaniem wymagającym najwięcej czasu w sytuacji wykonywania tego zadania po raz pierwszy. Jeżeli materiały cząstkowe służące do przygotowania raportu końcowego są wykonane w sposób czytelny dla następnego wykonawcy tego samego zadania, odpowiednio przechowane i uporządkowane, to czas wykonania tego samego zadania, jako kolejnego, może być krótszy o 30- 70%.  Łatwo jest wyliczyć korzyści finansowe, organizacyjne i ekonomiczne, blokowane przez owo niefrasobliwe traktowanie cząstkowych rezultatów pracy umysłowej”.

ZRÓDŁO: Wojewódzki T., Uwagi na kanwie sposobu myślenia. Filo-Sofija nr 12 (2011/1) s.333 -357

 optymalizacja_ organizacja.jpg

ASOCJACJE: W każdej firmie ( organizacji wykonuje się czynności ( zadania)  wymagające wyszukania odpowiednich informacji potrzebnych do stworzenia produktu finalnego. Często zdarza się, że poszczególni pracownicy wykonują te same czynności i nie zapisują wyników swojej pracy w formie cząstkowych raportów, które traci się bezpowrotnie. Pracodawca otrzymuje  końcowy produkt i  zazwyczaj nie interesuje się, ile czasu zajęło przygotowanie potrzebnych informacji. Przy wykonywaniu  kolejnych podobnych zadań  generujących niepotrzebną powtarzalność tworzą się pętle zadaniowe. Łatwo zapomina się, że optymalizacja czasu wpływa na oszczędności i koszty przy wytwarzaniu  produktu finalnego. Preferując taki sposób myślenia pozwalamy, żeby w firmie pojawił się syndrom intelektualnej jednorazówki. Jest  to jeden z syndromów barier mentalnych, który skutecznie  utrudnia przejrzystość procesu decyzyjnego w tradycyjnym modelu organizacji.

            Drugi sposób myślenia to podejście innowacyjne w firmie, polegające na akceptacji oszczędnościowego modelu organizacji zarówno przez zlecającego zadania , jak i przez bezpośredniego wykonawcę. Taka firma wybiera rozwiązanie optymalne ze względu na  respektowane wartości i posiadaną wiedzę. Przy pomocy metodyki syndromicznej firma jest w stanie zidentyfikować przyczyny blokad skutecznego działania. W dobie społeczeństwa informacyjnego potrzebne są umiejętności kwantyfikowania treści, umiejętność zarządzania wiedzą, przejrzystość procesów informacyjnych. Przy zastosowaniu optymalizacji czasu, organizacja  zyskuje nie tylko na  obniżeniu kosztów finalnego produktu i oszczędności czasu, ale również sprawnie działa, a co za tym idzie, jest bardziej konkurencyjna na rynku.

 Autorki: Anna Górna, Beata Reseman

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.