Niskie uczestnictwo osób starszych pośród użytkowników internetu

081121_2155_TO860306_v02_Seniorzy_w_sieci

PROBLEM: Niskie uczestnictwo osób starszych pośród użytkowników internetu

SŁOWA KLUCZE: Internet, seniorzy, on-line, trzeci wiek, siec

ODBIORCA:  Zespół ds. aktywizacji społecznej osób starszych

CYTAT: „Obecnie w Polsce korzysta z Internetu ok. 12 mln osób, z czego blisko 2,5-3 mln  dysponuje dostępem szerokopasmowym. Z ostatnio przeprowadzonych badań wynika, iż wśród 12 mln internautów tylko ok. 800 tysięcy to osoby powyżej 55 roku życia. Zaledwie co 20 osoba ma 55-64 i więcej lat. W porównaniu z innymi państwami Polska wypada bardzo niekorzystnie.

(…) Możliwości, jakie daje Internet nie sposób przecenić. W chwili obecnej z całą pewnością można stwierdzić, że  jest on najprostszym i najtańszym sposobem komunikowania się. Z jego pomocą możemy porozumiewać się z bliskimi, odnowić dawne przyjaźnie, a także zawrzeć całkiem nowe znajomości. Poza tym istnieje całkiem pokaźna liczba jego zastosowań praktycznych.”

ŹRÓDŁO : http://www.internet.senior.pl/153,0,Starsi-Polacy-nadal-najrzadziej-w-Sieci,4283.html

KOMENTARZ do problemu: Internet jest miejscem idealnym do aktywizacji osób starszych. Liczba użytkowników-emerytów wciąż systematycznie wzrasta, jednak w dośc wolnym tempie. Istnieją jednak sprawdzone działania pozwalające zachęcic osoby starsze do zapoznania się z Internetem.

Dobrym pomysłem były kursy obsługi Internetu, organizowane przez operatora UPC, kierowane do osób starszych. Cieszyły się tak dużą popularnością, że konieczne było tworzenie list i rezerwacji miejsc. Po zapoznaniu z podstawowymi metodami obsługi sieci, należy udostępnic platoformy dostosowane do potrzeb użytkowników w podeszłym wieku.

Specjalne portale mogą służyc integracji, wymianie informacji, poszerzenia znajomości. Dobrym przykładem portalu tematycznego jest serwis www.internet.senior.pl

Kwestią czasu jest powstanie dedykowanych sklepów internetowych, czy portali społecznościowych.

Nadal sporą przeszkodą jest problem z dostępem do instalacji sieci oraz koszty jej użytkowania. Operatorzy powinni stworzyc specjalne oferty cenowe , połączone z instruktażem obsługi Internetu.

AUTOR: Tomasz Okulicz

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.