Kwadrans dla MSE™

IDEALNE NARZĘDZIE DLA CIEBIE

proste, skuteczne, oryginalne, mało znane, na kieszeń oszczędnego człowieka

 Na konkretnym przykładzie zilustrujemy – jak to działa. Jest problem w firmie:

  • ludzie są bierni
  • niechętni jakimkolwiek zmianom
  • jest totalny marazm
  • zespół jest zatomizowany,podzielony, każdy sobie rzepkę skrobie

Jak brzmi diagnoza – w ponad 90 % przypadków?

 WYPALENIE ZAWODOWE

Na jej podstawie zapadają decyzje o co robić dalej.

Wybierane są zazwyczaj dwa rozwiązanie. Pierwsze : zwolnić wypalonych. Druga: wdrożyć program regeneracji zespołu.

Co dzieje się w firmie – bez względu na to, który wariant rozwiązania zostanie zrealizowany?

NIC!

Prawdziwe przyczyny WYPALENIA ZAWODOWEGO

Pomimo tzw. programów naprawczych – ludzie nadal pozostaną bierni, zatomizowani, itd. DLACZEGO? Dlatego, że błędna jest diagnoza. Przyczyna  tkwi bowiem nie w ludziach, ale w systemie. W sposobie organizacji ich pracy – w regułach, jakie obowiązują w firmie.

Dokładniej, w tym, że dzieli się ludzi na „swoich” i „obcych”. Czyli w SYNDROMIE PLEMIENNOŚCI.

Czyli przyczyną jest obecność w firmie SYNDROMU PLEMIENNOŚCI, a wypalenie zawodowe – konsekwencją, jednym ze skutków. Jeśli tak, to rozwiązanie problemu  leży w blokadzie syndromu, a nie łagodzeniu objawów, gdyż one same znikną jeśli zlikwiduje się ich przyczynę. I tak długo, jak długo nie zablokuje się go działaniami organizacyjnymi – wszystko będzie po staremu.

Stracone bezpowrotnie pieniądze

SYNDROM PLEMIENNOŚCI  przejawia się w dzieleniu ludzi na „swoich” i „obcych” i takiej ocenie rezultatów ich pracy, że swoich ocenia się zawsze dobrze, a obcych zawsze źle.To dlatego ludzie są bierni, niechętni zmianom i ponoszeniu ryzyka. Swoi nie muszą robić nic, dosłownie nic, a i tak będą dobrze oceniani. Obcy nie widzą sensu w robieniu czegokolwiek, gdyż i tak ich praca będzie oceniona źle.

Na tym polega SYNDROM PLEMIENNOŚCI i to w nim tkwi problem, a nie w ludziach.

Ich bierność i wszystkie oznaki wypalenia zawodowego są konsekwencja obecności SYNDROMU PLEMIENNOŚCI. MSE™ jest metodyka pozwalającą dotrzeć do sedna problemu podczas gdy inne metody okazują się zbyt płytkie: to, co jest konsekwencja, skutkiem – biorą za przyczynę.Działania naprawcze na nich oparte są objawowe. Porównać je można do polecania maści na złamana nogę. Tam, gdzie trzeba kości składać i dobrze je usztywnić – stosuje się drogie maści uśmierzające ból.  Przynosi to ulgę, ale i negatywne konsekwencje.  Jeśli złamane kości zrosną się krzywo – odczuje to cały organizm. A leczenie będzie i bardziej bolesne i droższe i obarczone większym ryzykiem.

Dlatego dla każdej firmy tak ważna jest prawidłowa diagnostyka i oparta na niej terapia. Większość polskich firm jest źle diagnozowana.  Diagnozy obecne dzisiaj na rynku mylą przyczyny ze skutkami i zamiast skutecznej terapii  stosują”drogie  maści” na złamane kości:  od szkoleń poczynając na systemach informatycznych kończąc.

Punktem wyjścia do prawidłowych zmian w Twojej firmie jest odrzucenie zbyt płytkiej diagnozy.

Sieć  cichych morderców efektywności

Wspomniany tutaj SYNDROM PLEMIENNOŚCI jest jednym z 12 najczęściej występujących w polskich realiach społeczno- gospodarczych. Syndromy tworzą sieć zdolną do sparaliżowania każdego zespołu, każdej firmy, do zniszczenia jej w powolnym, ale nieuchronnym procesie wyniszczania – głównie ludzi. To one są odpowiedzialne za najpoważniejsze problemy, jaki mają pracownicy i pracodawcy.

Rozpoznanie syndromów i paradygmatów myślenia obecnych w organizacji nazywamy TURKUSOWĄ DIAGNOSTYKĄ albowiem umożliwia ona zidentyfikowanie czynników krytycznych procesu transformacji organizacyjnej z modelu WYŚCIGU SZCZURÓW do modelu TURKUSOWEJ ORGANIZACJI
  

Na podstawie MSE™ opracowane zostało skuteczne narzędzie do diagnozowania online skali i zakresu obecności syndromów w organizacji – MENTACHILLES. Przeznaczone jest dla zespołów powyżej 20 osób.Test jest tani /50 zł od jednej osoby – zespół optymalny 15 osób/ i skuteczny sposób na początek zmian

Czas na sprawdzenie – jak to u Ciebie?

Zidentyfikuj czynniki krytyczne na ścieżce transformacji do TURKUSOWEJ ORGANIZACJI

                              

Stosujemy od 10 lat diagnostykę modelu WYŚCIGU SZCZURÓW oraz rekomendujemy zmiany tego modelu na TURKUSOWĄ ORGANIZACJĘ. Wprawdzie nazywaliśmy ją – po swojemu – ale IDEE odszukały się niczym bliźniaki. Niech więc będzie TURKUSOWO 🙂

 

Przykładowe rekomendacje dla MSE, diagnoz i wdrożeń:

PESA 2012

rekomendacje_CRM SA_ T_Wojewodzki

 

Comments

comments

2 odpowiedzi do “Kwadrans dla MSE™”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.