Jak zwiększyć bezpeczeństwo ruchu w Polsce?

081120_2213_TO860306_v02_Transport_ciężarowy_w_Polsce_a_bezpieczeństwo_ruchu

PROBLEM: Jak zwiększyć bezpeczeństwo ruchu w Polsce?

SŁOWA KLUCZE: transport, drogi, TIR, ciężarówki, ruch, bezpieczeństwo

ODBIORCA:  Zespół łączony- Ministerstwa Transportu i Komendy Głównej Policji

CYTAT: „Tiry – to temat, który pojawia się praktycznie przy każdej dyskusji o bezpieczeństwie na polskich drogach. Mówi się wówczas o zagrożeniach, jakie stwarzają dla innych, o braku poszanowania dla kierowców mniejszych aut, o blokowaniu ulic, o ich stanie technicznym, o przemęczeniu osób nimi kierujących, w końcu zaś o tragicznych wypadkach z ich udziałem. Warto zatem przyjrzeć się, jak wygląda statystyka wypadków drogowych w naszym kraju, spowodowanych przez kierowców samochodów ciężarowych.

(…) W 2006 r. miało miejsce 46 876 wypadków drogowych, w których zginęły 5 243 osoby, a 59 123 zostały ranne. Kierujący pojazdami spowodowali 37 129 wypadków, skutkujących 3 726 zabitymi oraz 49 797 rannymi. Wśród kierujących, sprawców wypadków, kierujący pojazdami ciężarowymi byli sprawcami 4 021 wypadków (tj. 10,8 % wypadków spowodowanych przez kierujących), zginęło w nich 496 osób (tj. 13,3 %), a rannych zostało 5 435 osób (tj. 10,9%).

(…)Najczęściej kierujący pojazdami ciężarowymi byli sprawcami wypadków z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu (1 173 wypadki, 164 zabite, 1 685 rannych) oraz z powodu nie udzielenia pierwszeństwa przejazdu (857 wypadków, 54 zabite, 1 178 rannych). Dużą ofiarochłonnością charakteryzowały się zdarzenia powstałe na skutek zmęczenia lub zaśnięcia, w co 3 takim wypadku ginął człowiek.
(…)Największa liczbę wypadków kierujący samochodami ciężarowymi powodowali w piątki – 766 wypadków (19% ogółu), 75 osób zabitych (15,1%), 469 osób rannych (18,5%).
ŹRÓDŁO : http://www.v10.pl/Tiry,na,polskich,drogach,3821.html

KOMENTARZ do problemu: Trwające dyskusje nad zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach owocują nowymi inicjatywami ograniczającymi możliwości spowodowania zagrożeń w ruchu przez kierowców TIR-ów.

Należy się zastanowić czy zakaz wyjazdu ciężarówek w weekendy przynosi oczekiwane skutki. Według statystyk spadła liczba wypadków w weekendy i święta – wzrosła jednak liczba incydentów w piątki (kierowcy muszą wyrobić normy, śpieszą się do domów)

Dobrą ideą było powołanie Inspektoratu Ruchu Drogowego – kontrole dokonywane przez wykształconych  funkcjonariuszy spowodowały większą dbałość o stan techniczny pojazdów.

Należy zastanowić się nad osobnym taryfikatorem mandatów dla kierowców TIR-ów. Popełniając to samo wykroczenie, powodują dużo większe zagrożenie w ruchu drogowym. Szczególną uwagę powinny zostać objęte wykroczenia wskazane w badaniach jako najczęstszy powód wypadków z udziałem ciężarówek.

AUTOR: Tomasz Okulicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.