Jak zmniejszyć koszty kształcenia pracowników?

  • 080604_1157_MK590530_v01_ e-learning_kształcenie na odległość_szkolenia
  • PROBLEM:_Jak zmniejszyć koszty kształcenia pracowników?
  • SŁOWA KLUCZE: _e-learning_kształcenie na odległość_szkolenia
  • ODBIORCA: ZP e-learning

CYTAT: „E-learning, czyli kształcenie z użyciem nowoczesnych technologii, staje się coraz bardziej powszechny. Wzrost zainteresowania tą formą edukacji wynika z licznych korzyści, jakie przynosi nie tylko w zakresie nauczania akademickiego, ale również firmom wspierając rozwój kwalifikacji zawodowych oraz kompetencji własnej kadry pracowniczej. E-learning pozwala na istotną redukcję kosztów szkoleń wewnętrznych oraz zewnętrznych, podnosi efektywność szkoleń oraz umożliwia szerszej grupie pracowników poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe. Pojawia się jednak wiele wątpliwości, czy edukacja na odległość może zastąpić tradycyjną formę szkoleń.

Eksperci uważają, że najlepsze efekty daje połączenie szkoleń e-learning ’owych oraz kształcenia tradycyjnego. Bezpośredni kontakt z nauczycielem jest bowiem niezastąpiony. Pełni on rolę ważnego czynnika motywacyjnego, doradczego oraz weryfikującego wiedzę zdobytą w trakcie procesu edukacji.

Skoro, zdaniem ekspertów, nie możemy ignorować roli szkolenia tradycyjnego, zastanówmy się, jak przenieść atuty tej formy do edukacji elektronicznej. (…)

W synchronicznych metodach nauczania ważna jest możliwość zdalnej pracy grupowej w czasie rzeczywistym oraz interaktywność kontaktów na linii nauczyciel – słuchacz. (…)

Do prowadzenia wirtualnych szkoleń w czasie rzeczywistym wystarczy komputer z dostępem do Internetu dodatkowo wyposażony w kamerkę internetową oraz mikrofon ze słuchawkami. W przypadku nadawania prelekcji przez eksperta znajdującego się w dowolnym miejscu na świecie do grupy studentów zgromadzonych w jednej sali konferencyjnej oprócz komputera oraz łącza internetowego na sali szkoleniowej musi znajdować się rzutnik, który pozwoli wyświetlić przekaz wideo w dużym formacie.

Szkoleniowcy mając do dyspozycji zdobycze nowoczesnej technologii mogą zaprosić rodzimych lub światowych ekspertów w danej dziedzinie do prowadzenia kursów/szkoleń bez konieczności ich fizycznej obecności na sali wykładowej. Z drugiej strony uczestnicy elektronicznego szkolenia mogą z dowolnego miejsca dołączyć do wirtualnego wykładu, oszczędzając czas i koszty , zachowując jednocześnie bezpośredni kontakt z wykładowcą.”

Źródło: Opalska B., E-learning inaczej, czyli szybciej, taniej, wygodniej! http://www.nf.pl/Artykul/7109/  2008.06.04 11:25

KOMENTARZ do problemu:

Znaczenie szkoleń internetowych ciągle wzrasta, ponieważ oferują one dostęp do zasobów Internetu. Uczestniczenie w nich daje szansę zbudowania dobrego wizerunku w oczach obecnego pracodawcy, a także poniesienia swojej atrakcyjności na wypadek zmiany miejsca pracy. Wraz z rosnącą popularnością szkoleń internetowych kursy stają się coraz bardziej elastyczne, zindywidualizowane i dostosowane do potrzeb uczestnika. Coraz częściej można skorzystać nawet z bezpłatnych e-szkoleń, gdyż są one finansowane z dotacji unijnych.

W jaki sposób można się zapisać? Najczęściej wygląda to następująco. Po wejściu na stronę projektu należy wybierać interesujące nas szkolenie i zarejestrować się. W tym celu należy założyć konto, wpisać login i adres e-mail. Na podany adres mailowy przyjdzie potwierdzenie uczestnictwa w projekcie wraz z hasłem, za pomocą którego można zalogować się w systemie. Mogą się pojawić pytania ankietowe, na które należy odpowiedzieć. Cały proces nie jest skomplikowany a korzyści ogromne.

Szkolenia tego typu mają wiele zalet i korzyści nie tylko dla organizacji ale przede wszystkim, dla pracodawcy i pracowników. Jest bardzo dużo informacji w Internecie na temat firm organizujących kursy w formie e-learningu, które kończą się (jak każdy inny kurs) otrzymaniem certyfikatu przez uczestników. E-learning eliminuje chaos i dezorganizację pracy przedsiębiorstwa związaną ze szkoleniem większych grup pracowniczych. Nie pojawia się więc problem absencji szkolonych grup w pracy, a ponieważ każdy z kursantów kształci się we własnym, odpowiednim dla siebie trybie nie ma również problemu wyłączenia całych grup pracowniczych z obowiązków służbowych, ponieważ nie wszyscy studenci biorą udział w szkoleniu w tym samym czasie. E-learning nie generuje kosztów związanych z organizacją szkoleń tradycyjnych, eliminuje koszty delegacji, zapewnienia infrastruktury lokalowo-sprzętowej czy kadry szkoleniowej. To tylko niektóre aspekty wykorzystania nowoczesnej formy podnoszenia kwalifikacji i kompetencji pracowników. Poniżej podano wybrane adresy e-szkoleń:

Platforma www.edulandia.pl posiada wyszukiwarkę, za pomocą której można wybrać dowolny rodzaj studiów prowadzonych w trybie e-learningu w dowolnym województwie:

http://www.edulandia.pl/kursy/Wyniki
Wyszukiwania.aspx?PageMethod=search&SE=
Poland&KW=&S=2493710&T=&R=ca%c5%82a+Polska&M=
2493815&SU=Wszystkie+przedmioty

AUTOR: Maria Kamińska  kaminska.maria@onet.eu

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.