Jak przeciwdziałać ograniczeniu tranzytu ropy naftowej ?

2008-12-23 12.53 MM850113 v01 Jak przeciwdziałać ograniczeniu tranzytu ropy naftowej ?

Problem: Ograniczenie przez Rosję tranzytu ropy naftowej przez terminal w Gdańsku.

Słowa klucze: Rosja, Gdańsk, ropa naftowa, Naftoport,  Transnieft

 Odbiorca: Zarząd Naftoportu.

Cytat: Rosja zmniejszy tranzyt ropy przez Gdańsk

Andrzej Kublik
2008-09-18, ostatnia aktualizacja 2008-09-18 20:02

Na przywitanie nowego zarządu Naftoportu Rosja zapowiedziała drastyczne ograniczenie tranzytu ropy naftowej przez ten terminal w Gdańsku.

Od poniedziałku zmienia się zarząd Naftoportu, terminalu w Gdańsku, w którym przeładowuje się ropę naftową do rafinerii w Polsce i Niemczech, oraz ropę pompowaną tranzytem z Rosji.

Nowym prezesem Naftoportu został Dariusz Kobierecki, który dotąd pracował w firmach związanych z transportem morskim. Kobierecki był dyrektorem zarządzającym Polsteam Iberia, hiszpańskiej spółki z grupy Polskiej Żeglugi Morskiej, a przez ostatnie trzy lata zasiadał w radzie nadzorczej firmy Bałtycka Agencja Poszanowania Energii. Do zarządu terminalu powołano także Jerzego Starnawskiego, ekonomistę z Gdańska, który pracował w zespole opracowującym dla rządu Hanny Suchockiej koncepcję prywatyzacji branży paliwowej, a za AWS zasiadał w radzie nadzorczej państwowej Nafty Polskiej i zajmował się połączeniem CPN i Rafinerii Płockiej w PKN Orlen.
Już od pierwszych dni urzędowania na nowe władze Naftoportu czekają wyzwania. Do końca roku Rosja zamierza prawie całkowicie zrezygnować z tranzytu ropy przez Gdańsk – wynika z grafiku koncernu ropociągowego Transnieft, który przedstawiła agencja Reuters. W ostatnim kwartale tego roku Naftoport ma przesłać tranzytem 0,38 mln ton ropy – cztery razy mniej niż przez ostatni rok. Starczyłoby to na załadowanie eksportowaną ropą tylko jednego tankowca na miesiąc.

Do niedawna obroty Naftoportu zwiększał tranzyt ropy z Kazachstanu, transportowanej przez Rosję i Gdańsk – nawet do Chin. Jednak Transnieft nie przewiduje już tranzytu kazachskiej ropy przez Polskę. Kazachstan eksportuje coraz więcej surowca nowym ropociągiem, bezpośrednio do Państwa Środka. Także Rosjanie zaczęli pompować swój surowiec do Chin tranzytem przez kazachską rurę.

Prawie o jedną trzecią Rosjanie chcą też zmniejszyć tranzyt ropy przez terminal w Odessie. Na ograniczeniu transportu przez Polskę i Ukrainę skorzystają rosyjskie porty w Primorsku nad Bałtykiem i w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym.

Ograniczenie tranzytu nie odbije się na dostawach ropociągiem Przyjaźń do polskich rafinerii. W czwartym kwartale dostaną 4,9 mln ton rosyjskiej ropy, nieco więcej niż przed rokiem.

Wczoraj nie udało nam się dowiedzieć, jak decyzje Transnieft oceniają zarządy Naftoportu i jej największego udziałowca – firmy PERN Przyjaźń.

Już po ogłoszeniu planów Transnieft rząd Rosji postanowił od października o 40 proc. obniżyć cła na eksport ropy, aby zwiększyć zyski nafciarzy. Niewykluczone, że ta decyzja poprawi też obroty Naftoportu.”

Źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,5710345,Rosja_zmniejszy_tranzyt_ropy_przez_Gdansk.html

 

Komentarz do problemu :

Do gdańskiego portu przybija bardzo dużo tankowców. 50% obrotu to właśnie ropa naftowa i produkty ropopochodne. W większości jest to tranzyt rosyjskiej ropy. Jednak Rosjanie postanowili wybudować od podstaw terminale naftowe w pobliżu Sankt Petersburga. Można więc było się spodziewać, że tamtędy będzie transportowana ich ropa.

Do tej pory właściciel nie zadbał o pożądaną współpracę. Kolejna rzecz, która często się pojawia w dyskusji o przyszłości portów to zarzut, że nadmiernie koncentrujemy się na infrastrukturze, a zbyt mało na spięciu transportu morskiego z lądowym w jeden organizm, budowaniu przewagi konkurencyjnej poprzez lepszą organizację.

Poprawa strony organizacyjnej, uwzględniając nawet stan infrastruktury kolejowej, jaki jest dzisiaj, doprowadzi do przejęcia znacznie większej ilości ruchu kontenerowego niż obecnie.

Autor: Małgorzata Miotk

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.