Jak promować kwantowanie wiedzy?

Znak firmowy IS
Znak firmowy IS

Promocja idei kwantowania nie jest taka prosta. Winna jest głównie maniera pospiechu. Na nic nie ma czasu, a robienie sensownych rzeczy wydaje się jego stratą. Samo kwantowanie nie sprawia najmniejszego kłopotu, co widać na warsztatach. Jeśli tylko rozumie się sens tekstu czyli czyta ze zrozumieniem.

Jeśli do praktyki organizacji wejdzie nawyk dzielenia się wiedzą, jeśli wymusi to konkurencja, to pojawi się kwestia standardu zapisywania treści. Kwant  – jako standard – na wiele zalet i łatwo proces jego tworzenia zautomatyzować na tyle, by techniczne kwestie nie zabierały czasu.

Dziennikarz Obywatelski 2010 - I nagroda w Kategorii NAUKA
Dziennikarz Obywatelski 2010 – I nagroda w Kategorii NAUKA

Póki co dwie przeszkody są najtrudniejsze do pokonania. Pierwsza, to deklaratywna tylko obecność większości organizacji w dobie społeczeństwa informacyjnego i realny brak formuły funkcjonowania organizacji w procesie wiedzy, jako finalnym produkcie. To jest kwestia technologii wiedzy, albo –inaczej – inżynierii wiedzy. Tych inżynierów nie ma w organizacjach, chociaż powszechne są problemy z wiedzą.

Druga przeszkoda – to nieobecność kwantów wiedzy w szkole. Taka pigułka wiedzy mogłaby rozwiązywać wiele kwestii jakości wiedzy i jakości nauczania.

 2014-02-07 1819_TW480302_v01 _kwant_ idea kwanta_ promocja idei kwantów

CYTAT:”

Tadeusz Wojewódzki, Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku w kategorii Nauka, o swoim sukcesie w konkursie Wiadomości24. Osobisty sukces Tadeusz Wojewódzki / Fot. Archiwum T. Wojewódzkiego

Poproszony o komentarz do swojego zwycięstwa w kategorii Nauka, dr Tadeusz Wojewódzki, autor koncepcji kwantów wiedzy, zapewnia, że liczba głosów oddanych na jego tekst sprawiła mu dużą przyjemność.

– Dowody akceptacji zamiast dowodów braku akceptacji, kciuków w dół, czerwonych łapek, każdy autor odbiera pozytywnie – mówi Laureat kategorii Nauka Wiadomościom24.

– Niemal każdego stać na wysłanie SMS-a za parędziesiąt groszy; przede wszystkim wdzięczny więc jestem za wolę głosowania i za czas na to poświęcony – dodaje Tadeusz Wojewódzki, lecz jednocześnie zaznacza:

– Akceptującą reakcję na moje publikacje odbieram jako osobisty sukces, ale przede wszystkim jako przejaw zainteresowania ideą kwantów wiedzy, skrojoną przecież na potrzeby odbiorców. Szansa dla tematyki – Konkursowym słupkom przyglądałem się na bieżąco. Głosów stale przybywało; raz szybciej, raz wolniej, ale przybywało – kontynuuje Tadeusz Wojewódzki.

– Jedna osoba mówiła więc o kwantach drugiej, zadziałał „marketing szeptany”. Cieszy mnie, że przy okazji konkursu o koncepcji kwantów usłyszeli kolejni użytkownicy Internetu – dodaje.

– Jako człowiek wiekowy, który osiągnął to, co miał w życiu osiągnąć, konkursowy laur postrzegam głównie w kontekście szans na promowanie koncepcji kwantów, zwłaszcza wśród osób niezwiązanych ze światem nauki i biznesu. Chciałbym, aby z kwantów powszechnie korzystano – kontynuuje Laureat konkursu w kategorii Nauka. Perspektywy dla użytkowników

– Mówi się, że na rynku pracy potrzebni są absolwenci kierunków technicznych, umysł ścisłe. W moim przekonaniu potrzeba także humanistów, ale dysponujących umiejętnościami organizacji wiedzy, porządkowania, segregowania, klasyfikowania określonych jej fragmentów, odpowiadających określonym potrzebom praktycznym – rozwija swoją myśl dr Wojewódzki.

Laureat dodaje, że metodę kwantów wykorzystano m.in. w jednym z urzędów wojewódzkich.

– Rezultat to likwidacja uznaniowości przez tworzenie punktów odniesienia, merytorycznej podbudowy decyzji urzędniczych – wyjaśnia naukowiec. Jak widać, w kwantach kryje się potencjał wieloaspektowy. –

Moim marzeniem jest, by kwanty pozostały produktem polskim i koncepcją ogólnodostępną; nie chcę sprzedawać tej idei, zwłaszcza poza granice kraju – kontynuuje Tadeusz Wojewódzki, i dodaje:

– Liczę na to, że zwycięstwo w konkursie Wiadomości24 pomoże mi ideę kwantów wypromować.

Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku / Fot. w24Kliknij, aby przejść do prezentacji sylwetki Laureata konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku w kategorii Nauka

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/do_2010_roku_tadeusz_wojewodzki_moja_wygrana_to_szansa_dla_kwantow_197561.html

Asocjacje:

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/konkurs_do_2010_tadeusz_wojewodzki_194216.html

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.