Jak połączyć ekonomię z ekologią?

  • 080604_1957_MK590530_v01Jak połączyć ekonomię z ekologią?
  • PROBLEM: Obniżanie kosztów prowadzenia firmy
  • SŁOWA KLUCZE: oszczędność energii, ekologia, obniżanie kosztów, firma
  • ODBIORCA: ZP ekologia

CYTAT:
„Każda firma powinna oszczędzać energię – zarówno ze względów finansowych, jak i ekologicznych. Jej marnowanie prowadzi bowiem bezpośrednio do wymiernych strat finansowych, a pośrednio powiększa efekt cieplarniany.

Tymczasem ogromne ilości tak prądu, jak i ciepła są wciąż bezpowrotnie marnowane. To szczególnie ważny problem w takim kraju, jak Polska, gdzie 90 proc. energii elektrycznej powstaje ze spalania węgla. I to przy użyciu przestarzałych, szkodliwych dla środowiska technologii.

Aż 75 proc. całej wytworzonej w naszym kraju energii zużywają przedsiębiorstwa i rolnicy. To właśnie odbiorcy z tych grup powinni pomyśleć o oszczędzaniu ciepła i prądu. Znacznie taniej jest bowiem zaoszczędzić 1 kWh energii elektrycznej niż go wyprodukować.

Statystycy wyliczyli, że najwięcej energii marnotrawią mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej i… Brytyjczycy.  Co ostatni nagminnie zostawiają włączone światła w pokojach, ładowarki w gniazdkach oraz trzymają w gotowości komputery i inne urządzenia elektryczne, zamiast odciąć im zasilanie. Bardzo wielu z nich wychodząc na zewnątrz zostawia dodatkowo włączone ogrzewanie. U nas niestety nie jest wiele lepiej. (…)

Zacznijmy od komputerów i ekranów
Wysokie standardy obniżania zużycia prądu można wprowadzić w każdym biurze. Na początek warto uczulić pracowników na fakt, że nawet niewielkie oszczędności w skali całego przedsiębiorstwa przekładają się na duże sumy. Musimy więc zawsze pamiętać o wyłączaniu komputera w ciągu dłuższych przerw (warto wiedzieć, że częste włączanie i wyłączanie nie ma wpływu na żywotność urządzenia). Po naładowaniu się laptopa wyłączajmy go z sieci. (…)

Co ważne, wyświetlacze LCD, w które wyposażone są m.in. laptopy, zawsze są bardziej energooszczędne niż klasyczne monitory kineskopowe. Zajmują również znacznie mniej miejsca. Pamiętajmy – stosowanie wygaszacza ekranu nie zmniejsza zużycia prądu przez monitor.

Niemałe oszczędności przynosi również wyłączanie drukarki, gdy nie jest ona często używana. Zwłaszcza jeśli to drukarka laserowa – one potrzebują szczególnie dużo energii. Jeśli więc w biurze znajduje się również drukarka atramentowa – warto używać jej do drukowania dokumentów, które są swego rodzaju brudnopisem i nie będą wykorzystywane podczas oficjalnych spotkań. W biurze warto korzystać również z listwy zasilającej, która równocześnie pełni funkcję rozgałęziacza i posiada zabezpieczenie antyprzepięciowe. Listwa taka w bardzo łatwy i szybki sposób umożliwia całkowite odłączenie od prądu wszystkich podłączonych do niej urządzeń.

Ważna jest wentylacja…
Spore straty energii w firmie wynikają również z nieszczelnych okien. Dla odpowiedniego komfortu pracowników strumień powietrza wentylacyjnego powinien wynosić około 20 m sześć. na osobę w ciągu godzinę.

W Polsce najczęściej stosujemy wentylację naturalną, która wymaga stałego napływu powietrza przez nieszczelności okien lub ewentualnie specjalnego urządzenia, tzw. nawiewnika. Nie są to z pewnością rozwiązania energooszczędne. Do takich należy natomiast zastosowanie nawiewników higrosterowanych (regulowanych wilgotnością powietrza).

(…)Redukcja wentylacji w okresach, gdy pracownicy nie przebywają w biurze zmniejsza w zauważalny sposób koszty ogrzewania. Technicznie najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej, która pozwala na pełną kontrolę strumienia świeżego powietrza we wszystkich pomieszczeniach, a ponadto umożliwia odzysk ciepła z zużytego, podgrzanego powietrza. Jednak bardzo wysokie koszty takiego rozwiązania, zwłaszcza w obiektach, w których nie była ona zaprojektowana od samego początku ich istnienia, najczęściej czynią to rozwiązanie zupełnie nieopłacalnym.

…oświetlenie, klimatyzacja i ogrzewanie
Bardzo duże oszczędności przynosi również kontrolowanie zużycia energii potrzebnej do oświetlenia miejsca pracy. Pamiętajmy, że świetlówki zużywają tylko 1/5 energii zużywanej przez normalną żarówkę przy uzyskaniu tej samej mocy. W pomieszczeniach, w których niezbędne jest stałe oświetlenie, energooszczędne świetlówki są więc dobrym rozwiązaniem.(…)

Nawet drobiazgi mają znaczenie
Gdy przez dłuższy czas nie używamy kserokopiarki, wyłączajmy ją. Większość kserokopiarek nowszego typu jest gotowa do użytku już po paru sekundach od włączenia. Kopiarki zużywają energię również wtedy, gdy są wyłączone. (…) Gorzej jest z faksem. To urządzenie w normalnym trybie jest gotowy do pracy przez okrągłą dobę. Zużywa więc prąd również i w trybie „stand-by”. Faksy z drukarkami atramentowymi są oszczędniejsze od tych wyposażonych w drukarki laserowe. Jeśli faks jest zintegrowany z komputerem lub drukarką laserową, lepiej zastosować modem z funkcją faksu. Modem ten zapisuje wtedy otrzymane wiadomości i niepotrzebny jest 24-godzinny tryb pracy komputera lub drukarki.

Telewizory i magnetowidy też powinny być wyłączone, gdy ich nie używamy. Pamiętajmy, że w trybie „stand-by” także pobierają prąd. Wyłączajmy też projektory bezpośrednio po ich użyciu.”

ŹRÓDŁO:Szafarz M., Jak oszczędzać energię w biurze?  http://www.nowebiuro.pl/Temat_tygodnia/Jak;oszczedzac;energie;biurze,artykul-77-53.html   2008.06.04 20:12  

 

KOMENTARZ do problemu:

Energię musimy oszczędzać, gdyż staje się ona coraz mniej dostępna, a przez to coraz droższa. Poza tym, racjonalna gospodarka energią pozwala na wolniejsze zużywanie zasobów, a tym samym jest przyjazna naturalnemu środowisku. Unia Europejska przyznaje odpowiednie ekoznaki przedsiębiorstwom, które wykazują najmniejsze oddziaływanie na środowisko w procesie produkcji sprzętu chłodniczego. Jednym z przykładów jest duńska firma Vestfrost. 

Warto sprawdzać przy zakupie kolejnych urządzeń biurowych czy AGH ich klasę oszczędności, gdyż przez okres ich użytkowania wydamy około dwa razy więcej pieniędzy na prąd, który zużyją, niż na ich zakup. Jeśli wybór energooszędnych urządzeń generuje wielkie oszczędności finansowe dla przedsiębiorców, a także dla kieszeni każdego z nas, to dlaczego nie spróbować BYĆ EKOLOGICZNYM?

AUTOR: Maria Kamińska  kaminska.maria@onet.eu

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.