Dysharmonia relacyjna

Potocznie mówi się o takim zjawisku, że to przegięcie, skrajność itd. Z konsekwencjami takiego sposobu myślenia mamy do czynienia w postaci konkretnych decyzji, zazwyczaj bolesnych i niezrozumiałych. Dlatego warto zainteresować się tym zjawiskiem nieco dogłębniej.

MSE™- dysharmonia relacyjna
MSE™- dysharmonia relacyjna

 

 

 

 

 

 

Dysharmonia relacji wiedzy i wartości  – z wyraźną i bezwzględną dominacją systemu wartości, spłaszczonego do jedynej wartości:  ZYSKU  – skutkuje akceptacją działań, których celem jest maksymalnie preferowanie :

z jednej strony  -eliminacja źródeł kosztów a,

z drugiej -maksymalizacja zysków – nawet kosztem wartości wcześniej uznawanych za ważkie i niezbędne.

Wskazana dysharmonia oznacza blokadę innej wiedzy, jak tylko uzasadniającej przyjęty porządek wartości. Jest to forma ideologizacji decyzyjności wyrażająca się w formule „dobierania wiedzy” do wybranych wartości. Teoretycznie możliwa jest oczywiście sytuacja odwrotna, w której dysharmonia decyzyjności przybiera postać przeteoretyzowania i  wartości dobierane są pod kątem wiedzy – uznanej za dogmat. Widać stąd jak proces decyzyjności bardzo narażony jest na dysharmonię i jak bardzo potrzebna jest stała obserwacja procesów decyzyjności w aspekcie wyznaczonym humanistyką zintegrowaną. Jest to bowiem perspektywa spojrzenia na działania dowolnej organizacji, jej efektywności i uwarunkowania zmian w sposób, który nie jest brany pod uwagę w powszechnej praktyce kontroli, audytu czy kontrolingu.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.