BALTAGROHOLDING korzysta z kwantów

Nazwa  PLIKU: 2007-10-21 07:26_TW480302_v01_ WOREK_ BALTAGROHOLDINR_ strategia_ olej rzepakowy_

2007-10-21 07:26_TW480302_v01_ WOREK_ BALTAGROHOLDINR_ strategia_ olej rzepakowy_

Problem: Jakie są zagrożenia dla projektu OLEJ RZEPAKOWY?

Słowa klucze: KALINIGRAD _BALAGROHOLDING_ olej rzepakowy_ inwestycja_ zagrożenia

Temat: Zagrożenie ekonomicznej zasadności projektu budowy przetwórni oleju rzepakowego w Obwodzie Kalinigradzkim

Dla kogo? Zespół Projektowy BALTAGROHOLDING

Na kiedy?: pilne – Zarząd

ŹRODŁO : http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33203,1610048.html

Autor: Tadeusz Wojewódzki_ www.infobrokerstwo.pl_ wojewodzki@wojewodzki.pl

CYTAT:”   Rosja eksportuje do Azji coraz więcej myśliwców wielozadaniowych

Marcin Wojciechowski, Moskwa

2003-08-06, ostatnia aktualizacja 2003-08-06 18:33

Rosja ostatecznie podpisała w tym tygodniu kontrakt na dostawę do Malezji 18 myśliwców Su-30 za ponad 900 mln dol. Przemysł lotniczy jest od dwóch lat lokomotywą rosyjskiej zbrojeniówki

Kontrakt z Malezją podpisano podczas wizyty prezydenta Władimira Putina w Kuala Lumpur, która odbywała się z wielką pompą. Chociaż w jednej trzeciej Malezja zapłaci za samoloty olejem palmowym, rosyjscy politycy i przedsiębiorcy wydają się być bardzo zadowoleni z kontraktu.

Po co Rosji olej palmowy za 300 mln dol.? – Z dawien dawna używamy go do produkcji margaryny, majonezu, kosmetyków i wielu innych rzeczy – tłumaczył dziennikarzom minister przemysłu, nauki i technologii Ilia Klebanow. Zdaniem niektórych polityków Rosja dostanie jednak całą sumę w gotówce.

Dzięki kontraktowi z Malezją Zakłady Lotnicze "Suchoj" umocnią pozycję największego eksportera broni w Rosji. W ub.r. sprzedały swoje produkty za 1 mld 40 mln dol, zarabiając przy tym 200 mln dol. Drugie miejsce zajął inny producent samolotów z rodziny Su – spółka Irkut z Irkutska, która dostarczyła Indiom najbardziej zaawansowany model Su-30 w wersji MKI za 562 mln dol. Dzięki nowemu radarowi elektronicznemu, nowoczesnemu oprogramowaniu i montowanej w zależności od woli klienta izraelskiej awioniki (w wersji indyjskiej) lub francuskiej (w wersji dla Malezji) Su-30 MKI jest uznawany za samolot czwartej generacji z dwoma plusami – czyli porównywalny z wersją F-16 zamówioną w USA przez Polskę.

Rosja sprzedaje także Chinom i Indiom starsze modele Su-30 w mniej nowoczesnej wersji MKK i pochodzący jeszcze z końca lat 70. Su-27 w różnych odmianach. Próbne partie obu tych samolotów kupiła też Indonezja.

– Jeżeli do eksportu myśliwców dodać jeszcze sprzedane helikoptery, to w sumie nasz wojskowy przemysł lotniczy zarobił w zeszłym roku zagranicą 2,5 mld dol., co stanowi 75 proc. całego rocznego eksportu broni Rosji – mówi Konstantin Makiejenko, ekspert moskiewskiego Centrum Analiz Strategii i Technologii.

Udział lotnictwa w eksporcie rosyjskiej broni nie zmniejszy się w najbliższych 4-5 latach, bo przez ten czasd będą realizowane kontrakty z Chinami, Indiami i Malezją. Rosjanie mają nadzieję, że serwis i modernizacja sprzedanych maszyn zwiąże ich z klientami z Azji nawet na ćwierć wieku.

Po 2010 r. być może jeszcze bardziej zmodernizowane samoloty Su-30 zacznie kupować sama Rosja. W tej chwili w jej siłach powietrznych służy tylko pięć Su-30 i prawie 400 Su-27. Przez najbliższych siedem lat nie przewiduje się większych zakupów. Rosyjskie ministerstwo obrony stawia na modernizację i remonty starych myśliwców.

Gdy marka Su przeżywa rozkwit, zakłady produkujące słynne Migi-29 znajdują się w kryzysie. W zeszłym roku sprzedano tylko 25 tych maszyn za 282 mln dol. – głównie do Birmy, Jemenu i Erytrei. Eksperci tłumaczą, że Migi-29 dobrze sprawują się w warunkach bojowych, ale są zbyt prostą konstrukcją dla stosunkowo zasobnych krajów, które chcą kupić jak najlepiej wyposażone samoloty wielozadaniowe na dłużej z myślą o ich modernizacji w przyszłości.  „ 

SUGESTIE:

Zagrożenie: znajdujemy przesłanki do uznania wskazanego wcześniej kierunku- jako tendencji w polityce Rosji. Pozostaje on w ścisłym związku logicznym i przyczynowo- skutkowym ze sprowadzaniem do Rosji oleju palmowego. Taki stan rzeczy zwiększa ryzyko utraty uzasadnienia finansowego projektu.

ZADANIA:

Przedstawić na Zarządzie w powiązaniu z materiałami dotyczącymi polityki zagranicznej Rosji – forma- mapa polityki – mapa zagrożeń dla inwestycji.

Wskazać alternatywny kierunek rozwoju – trzoda chlewna. Powiązać z innymi projektami- budowa chlewni z ekologicznych płyt.

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.