Aromaterapia w pracy

070312_1726_AF791212_v01 Aromaterapia w pracy w biurze.

TEMAT:_ Aromaterapia w pracy w biurze.

PROBLEM:_ Zwolennicy mobilizowania  pracowników prześcigają się w coraz to innowacyjnych pomysłach jak zwiększyć efektywność pracy. Warto zastanowić się więc jak silna jest w rzeczywistości zależność między wrażeniami węchowymi a doznaniami pracowników i co za tym idzie przyjemności w wykonywaniu powierzonych zadań .

SŁOWA KLUCZE: efektywność pracownika, przyjemność pracy, wydajność, kreatywność, koncentracja, odprężenie, niwelowanie stresu,

ODBIORCA: Zespół Projektowy ds. aromarketingu.

CYTAT: „Tłumaczenie słowa AROMATERAPIA brzmi: leczenie zapachami. Nie oddaje ono jednak istoty aromaterapii. Nie chodzi tu o leczenie zapachem w ogóle, lecz za pomocą aromatycznych substancji wytwarzanych przez rośliny. Substancje te to wielka tajemnica natury. Niektóre zawierają do kilkuset składników, z których wielu nadal nie znamy. Krążą w roślinach, powodując cyrkulację energii; bronią rośliny przed szkodnikami, a przyciągają te owady, które są dla niej pożyteczne. To tylko przykłady niewyjaśnionej do końca roli aromatu w życiu rośliny. Aromaterapia polega na wykorzystywaniu pozytywnych właściwości olejków zapachowych. Od wieków wykorzystuje się ich wpływ na zdrowie i psychikę. Częstym zjawiskiem jest w obecnych czasach zastosowanie bodźców zapachowych w sklepach czy placówkach handlowych. Badania wykazują, iż zjawisko to powoduje wzrost sprzedaży o 6 %, wzrost tendencji do zakupu o 14,80 % i wydłuża znacząco czas przebywania w sklepie o 15,9 %. Sceptyczne podejście do aromaterapii wynika być może również z tego, że nauka niewiele wie o węchu i jego roli w życiu człowieka. Wiadomo, że system węchowy w przeciwieństwie do innych zmysłów jest połączony z najbardziej prymitywnymi strukturami mózgu. U naszych przodków odgrywał prawdopodobnie niezmiernie ważną rolę. Świadczyć o tym może choćby obecność tysięcy receptorów, które pozwalają rozróżnić 10 tys. woni.”

ŹRÓDŁO : http://www.aromaterapia.pl/index.php

KOMENTARZ do problemu: W Japonii już dawno odkryto, że rozpylenie rano w biurach zapachu cytrusów powoduje zmniejszenie liczby popełnianych błędów przez pracowników obsługujących komputer aż po 54 % .

Dodatkowo badania potwierdziły, iż zapach jaśminu stymuluje aktywność mózgu, aromat lawendy wywołuje zaś efekt uspokojenia tej aktywności. Także olejek miętowy korzystnie wpływa na koncentrację, niweluje zmęczenie i łagodzi znacząco bóle głowy. 

Do aromaterapii w prywatnych gabinetach czy sklepach już powoli przywykamy w Polsce, ale do aromaterapeutycznych pomysłów w biurach ciągle nie jesteśmy przekonani. Praca biurowa charakteryzuje się pewną powtarzalnością co na dłuższą metę może wywoływać u pracownika znużenie rutynowymi czynnościami. Dlatego też stworzenie pewnego bukietu zapachu w biurze może w znacznej mierze skutkować tym, iż pracownik umysłowy dzięki tym będzie bardziej zrelaksowany, zmobilizowany i kreatywny. Warto jednak wziąć pod uwagę sytuację kiedy różne zapachy mogą wywoływać inne reakcje u różnych ludzi. U niektórych stężenie substancji, które komuś wyda się przyjemne i ożywcze, może spowodować bóle głowy. Nie należy jednak codziennie aplikować w biurze olejku cytrynowego, gdyż może to powodować, że wszelkie cytrusy będą kojarzone jednoznacznie z długimi godzinami spędzonymi przed komputerem.

Cząsteczki substancji zapachowych olejków eterycznych oddziałują na stany psychiczne. W zależności od doboru olejków ich składniki powodują uspokojenie, wyciszenie stresu, poprawiają koncentrację myśli, stymulują proces uczenia się i przyswajania wiedzy, pobudzają zmęczony umysł. Poprawiają zdolność kojarzenia. Te szczególne właściwości wybranych olejków eterycznych należy szczególnie docenić podczas sympozjów, konferencji, szkoleń, wielogodzinnych narad, gdy szczególnie przydatne jest skupienie, łatwość przyswajania wiedzy, refleks i dobra pamięć.

Takie efekty dają między innymi:
Chiński olejek mięty pieprzowej (Mentha piperita) o rześkim, świeżym zapachu mentolu, który poprawia koncentrację, usuwa zmęczenie pracą umysłową.
Sycylijski olejek cytrynowy (Citrus limonum) o ciepłym, świeżym zapachu dojrzałego owocu cytryny – orzeźwia i stymuluje mikrokrążenie.
Francuski olejek rozmarynowy (Rosmarinus officinalis) – z ziołową nutą Lazurowego wybrzeża – stymuluje i pobudza, pokonując dekoncentrację i zmęczenie.
Hiszpański olejek bazyliowy (Ocimum basilicum) z ziołową nutą gorącego hiszpańskiego lata przełamuje zmęczenie i odświeża.
Aby uzyskać efekt pełnej koncentracji i świeżości umysłu, wystarczy:
4 krople olejku mięty pieprzowej ,
4 krople olejku cytrynowego 1 kropla olejki bazylikowego

AUTOR: Agnieszka Falkowska

2007-03-12 17:26

 

 

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.